Pravý domácí jogurt – není nic snazšího!

26.8.2014 00:00   |   Vaření - ČLÁNKY O VAŘENÍ A JÍDLE
Kdo by neznal jogurt! Výrobek, který vznikl prokysáním mléka, smetany nebo podmáslí či jejich směsí jogurtovou kulturou.

jogurt

Jednou z hlavních předností jogurtu je jeho schopnost obohacovat střevní flóru, spolupůsobí i jako prevence onemocnění tlustého střeva a pomáhá snižovat hladinu cholesterolu. Obsahuje mléčný tuk, vápník a fosfor, řadu vitamínů B, vitamin A i magnesium.

Jogurt je vhodný i v případě laktózové intolerance, pomáhá zabraňovat střevní infekci. V neposlední řadě pomáhá při péči o kůži spálenou sluncem či eliminuje nepříjemný zápachu z úst. A hlavně nám chutná!

Jedli ho i faraonové

V některých částech světa patří jogurt do jídelníčků už mnoho tisíciletí. Bohu ho prý obětovali bibličtí patriarchové Abraham a Mojžíš. Znali ho egyptští faraonové a v Indii by se dalo říct, že patří k národním pokrmům.

Nepostradatelný je i ve středomořské a balkánské kuchyni. Mnoho národů si ho vážilo natolik, že si nevěsty s sebou do nového domova odnášely do začátku kultury k výrobě jogurtu jakožto součást věna.

Nejstarší písemná zmínka o jogurtu je připisována římskému spisovateli Pliniovi staršímu. Ten ve svých zápiscích poznamenává, že některé „barbarské kmeny“ uměly „zahustit mléko na příjemně kyselou hmotu“.

Zaručuje dlouhověkost

Důkazy o existenci kysaných mléčných výrobků však sahají až do 3.tisíciletí před naším letopočtem. Prapředek dnešního jogurtu vznikl pravděpodobně na Blízkém Východě ve vaku z kozí kůže, v němž se přepravovalo mléko.

K nám se tato potravina dostala z Bulharska, které bylo až do konce 19. století pod nadvládou Turků. K původnímu způsobu výroby se vztahuje i dnešní název „jogurt“. Pochází z tureckého yogurt, což znamená zkvašené mléko.

Na konci 19. století věda odhalila účinky mléčných kultur. Známý ruský lékař a badatel, ředitel Pasteurova institutu v Paříži, prof. Iljič Mečnikov vyslovil jako první hypotézu, že dlouhověkost bulharských pastevců je dána specifickým způsobem jejich stravování, čímž vtiskl jogurtu pečeť výrobků prospěšného pro zdraví.

Poctivá svačinka

Z výživového hlediska jsou spíše vhodné méně sladké jogurty z plnotučného, nebo alespoň polotučného mléka, které neobsahují zbytečně přídatné látky. Značné popularitě, zejména u dětí, se těší jogurty ochucené.

Pořádně hustý bílý jogurt lze vždy dochutit ovocem, cereáliemi, sirupem, džemem, nugátem či čokoládou. Různé přísady by však měly tvořit maximálně 30% hmotnosti výrobku.

Svůj ideální jogurt co do složení, tak i bezesporu do chuti, si můžete udělat nakrásně i doma. Třeba když chcete připravit svým ratolestem poctivou svačinku.

Jak na to?

Připravíme si 600 ml čerstvého polotučného nebo tučného mléka (ne trvanlivé), 175 g – 200 g bílého jogurtu s živými kulturami, 1 lžička cukru, sušené mléko, ovoce či přísady na případné dochucení.

Samotná příprava jogurtu je snadná. Můžete použít jogurtovač, ale nemusíte si jej za každou cenu pořizovat. V mnohých domácnostech jej mají jen aby překážel ve skřínce...

Použijte živý jogurt jako zákvas. Když vyrobíte první dávku, můžete si z ní část uschovat jako zákvas pro dávku příští. Pro hustší jogurt použijeme trochu sušeného mléka, které rozpustíme v mléce před přidáním zákvasu.

  1. Vlijeme mléko do rendlíku a uvedeme do varu. Odstavíme nádobu z ohně a necháme mléko vychladnout na 45 °C.
  2. V případě, že nemáme teploměr, vyzkoušíme teplotu prstem - mléko by mělo být o něco teplejší, než je pro kůži příjemné. Přelijeme mléko do středně velké sterilizované misky.
  3. Nyní je čas všlehat do mléka živý jogurt, můžeme osladit trochou cukru. Jogurt poté není tak kyselý, ale sladký také není. Zakryjeme misku čistou potravinářskou fólií a zabalíme do několika vrstev utěrek. Pak ji ponecháme stát na teplém místě asi 10 hodin, nebo dokud neztuhne.
  4. Hotový jogurt potom přendáme do čisté nádoby nebo do skleniček.
  5. Jednoduchý dezert můžeme připravit tak, že do přírodního jogurtu vmícháme libovolné přísady, například ovoce.
  6. Co nesníme hned, uložíme do ledničky, kde jej můžeme uchovávat 4-5 dní.

tzv, ŽenyproŽeny.cz

Pošlete nám recept na svoji specialituPŘIDAT Máte oblíbené jídlo a rádi je vaříte druhým?
Podělte se s námi


Diskuse: Pravý domácí jogurt – není nic snazšího!

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci