Jedete na dovolenou? Pozor na zvýšené riziko vloupání

3.7.2014 00:00   |   Komerční články
Riziko vykradení rodinných domů a bytů roste zejména v létě, kdy řada majitelů odjíždí na dovolenou. Pokud chcete zabránit řádění zlodějů, je dobré myslet, kromě mechanického či elektronického zabezpečení domácnosti také, na vhodné pojištění.

NEXT

Samozřejmě se také vyvarujte obvyklým přešlapům, kterými nevědomky usnadňujete zlodějům práci. Nepřítomnost obyvatel v domácnosti během dovolených je lákavou pozvánkou pro zloděje. Mnoho domů a bytů zůstává zcela opuštěných.

„Délka třeba jen týdenního dovolenkového pobytu naprosto stačí na vytipování obydlí, přípravu i realizaci vloupání. Pro lupiče je lákavá stará bytová zástavba bez jakýchkoli bezpečnostních prvků,“ upozorňuje Ivan Pavlíček, z firmy NEXT, odborník na zabezpečení domů a bytů.

„Bytaři se samozřejmě spoléhají také na naprostou nevšímavost lidí a řadu více či méně nesmyslných zabezpečovacích opatření, která v praxi moc nefungují,“ dodává Ivan Pavlíček (na snímku).

Nezajištěné vstupní dveře

Pokud se rozhodnete pro prevenci vloupání, třeba i nezávisle na období dovolených, smysluplné je začít u dveří. Jsou hlavním vstupním místem většiny zlodějů.

Pokud lupič vnikne oknem, zabráníte mu vynášet lup pohodlně a nenápadně dveřmi. Bezpečnostní dveře, které odpovídají třetí, lépe však čtvrté bezpečnostní třídě, jsou nejzákladnějším systémem.

„Řada lidí si například pořídí několik dodatečných zámků nebo závoru. Ale při montáži je obvykle potřeba provrtat obvodové latě dveří. Tak se zeslabí jediný pevnější prvek běžných dveří a práci zlodějům spíše usnadňují,“ varuje odborník z NEXT.

Přílišná otevřenost na sociálních sítích

Současná facebooková generace je nadmíru sdílná během komunikace na sociálních sítích, což zvyšuje riziko vloupání. Zejména mladí lidé se rádi pochlubí svými plány na exotickou dovolenou, prozradí, kdy vyrazí a na jak dlouho.

Opatrní mnohdy nebývají ani jejich rodiče, kteří na sociálních sítích dávají na odiv své majetkové poměry a zveřejňují fotografie cenností.

„Jedni ani druzí si neuvědomují, že veřejně přístupné a nijak nechráněné profily slouží zlodějům jako vodítko. Snadno a rychle si pak zmapují terén a půjdou najisto,“ varuje Ivan Pavlíček.

Zatažené žaluzie - signál pro zloděje

Zloději snadno vstupují do obydlí také oknem. Stačí nadzvednout okenní křídlo, odemknout šroubovákem obvodové kování, nebo prostě vybít prosklenou tabuli a otočit kličkou.

Pozor si dejte na zatažené závěsy, žaluzie a rolety, zbytečně tak přitahujete pozornost. Pro zloděje je to jasný signál toho, že nejste doma a může nerušeně loupit.

Čím vyšší zabezpečení, tím více dostanete

Vedle respektování běžných bezpečnostních zásad omezíte riziko vloupání instalací bezpečnostních dveří, alarmů nebo kamer. Velmi praktické je také pojištění domácnosti. Úroveň zabezpečení sice přímo neovlivní výši pojistného, má však vliv na rozsah pojistného krytí, což se odrazí ve výši pojistného plnění v případě pojistné události.

Obecně platí, že čím vyšší stupeň zabezpečení, tím vyšší limity pojistného plnění. Nejnižší dostávají domácnosti s běžnými uzamykatelnými dveřmi, u certifikovaných dveří s bezpečnostním zámkem je to však až 800 tisíc korun.

„U domů či bytů s vysokým stupněm zabezpečení a napojením na alarm či pult centrální ochrany může klient dosáhnout na pojistný limit do výše 1,2 milionu korun, v individuálních případech i vyšší,“ uzavírá Lucie Ponertová, produktová ředitelka Slavia pojišťovny.

re

Přečtěte si také


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci