Nejvíce vloupání je letos do rodinných domů

16.5.2014 02:30   |   Komerční články
Lupiči měli jen za první čtvrtletí letošního roku na svědomí přes 14 tisíc vloupání. Podle policejních statistik největší škody způsobili obyvatelům rodinných domů, které jsou ve srovnání s byty více než dvojnásobné a oproti chatám téměř čtyřnásobné.

NEXT

Uvedené objekty určené k bydlení zároveň patří do trojice nejvíce vykrádaných. Za nimi následují obchody, restaurace a další. Celkové škody na majetku v důsledku vloupání policie vyčíslila na 485,6 milionů korun.

Co láká zloděje

Lupiči útočí na rodinné domy stále častěji. „Motivuje je k tomu relativně velké množství nijak nezabezpečených vstupů, kudy mohou vniknout dovnitř: vedle hlavních a vedlejších dveří je snadno překonatelná garáž, která je spojená s domem, lákavá jsou také běžná i francouzská okna,“ upozorňuje Ivan Pavlíček ze společnosti NEXT, odborník na zabezpečení.

„Dalším důvodem je fakt, že v prostornějším dvoupatrovém obydlí mohou snáze operovat i za přítomnosti obyvatel, aniž by si toho někdo všiml. Zvláště pak v noci, kdy je spodní patro prázdné a majitelé spí nahoře,“ dodává Ivan Pavlíček.

Riziková stará bytová zástavba 

Kromě rodinných domů se lupiči zaměřují na bytové domy, zvláště riziková je stará zástavba v centrech měst. Zloději využívají toho, že majitelé často nechávají hlavní vstupní dveře do staré zástavby zcela nezabezpečené. Nejhůře zajištěný byt pak rychle poznají podle dřevo-papírových dveří, které lze snadno prorazit.

„Nájemcům nebo vlastníkům bytů pak nepomůže ani montáž přídavných zámků na obyčejné dveře. Toto opatření totiž nedělá zlodějům žádné starosti, ač si to mnozí lidé myslí. Nejde totiž o systémovou, ale dílčí ochranu, která v praxi moc nefunguje,“ odborník na zabezpečení domů a bytů.

Kdy zabezpečit chatu

Na jaře a vlastně v průběhu celé sezony je nejvhodnější období pro zabezpečení chaty či chalupy. Ušetříte si zkušenost tisíců chatařů, kteří nacházejí své víkendové sídlo vykradené, s poškozeným nebo zcela zdemolovaným vybavením či ve stavu, který evokuje noclehárnu nebo doupě pro narkomany.

„Zabezpečení víkendového sídla v té nejzákladnější formě, například pomocí fólií na sklo, vás vyjde na několik stovek korun za metr čtvereční,“ říká Ivan Pavlíček ze společnosti NEXT.

Vloupání, první čtvrtletí 2014

Krádeže vloupáním Počet případů Škody v mil. Kč
do bytů        946   34 733
do chat    1 326    22 814
do domů    1 556   85 268
do ostatních objektů   10 331 342 826
celkem  14 159  485 641
Zdroj: PČRTiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci