Tři typy moderních bytů, které stojí za úvahu

30.7.2013 00:00   |   Komerční články
Přemýšlíte o koupi nového bytu a zatím nemáte představu, jaký styl bydlení by vám vyhovoval nejlépe?

moderní byty

V následujícím článku vám představíme tři atypické druhy bytů – mezonety, lofty a tzv. „penthousy“. Všechny spojuje účelné a praktické řešení prostoru i úspora ve spotřebě energií.

Mezonet – soukromí i pro více generací

Název vznikl z francouzské zdrobněliny slova „domeček“. Mezonetové bydlení totiž představuje kompromis mezi rodinným domem a klasickým bytem. Jedná se o byt, který se rozkládá na dvou patrech domu. Může vzniknout i spojením dvou bytových prostor nad sebou nebo půdní vestavbou.

Mezonety si často pořizují i studenti nebo rodiny s více generacemi pod jednou střechou – zatímco spodní část většinou slouží jako kuchyně a obývací prostor, v horní najde každý člen domácnosti své soukromí.

Zájem o mezonety stále roste

Tento typ bydlení se u nás objevil teprve nedávno a hned zaznamenal nebývalý boom. Pořizovací ceny mezonetových bytů bývají sice o něco vyšší, i tak ale představují zajímavou investici. Podle makléřů z realitní kanceláře RE/MAX by jejich cena v nejbližších letech rozhodně neměla klesat.


(pro zvětšení klikněte na snímek)

Zájem o mezonety zaznamenala především Praha. Z provedených výzkumů vyplývá, že každý 10. obyvatel metropole zvažuje koupi takového bytu nebo přestavbu stávajícího na vícepatrový. Letos se trhu s nemovitostmi v hlavním městě nebývale daří – za první kvartál se prodalo na 1300 nových bytů, tedy 2x více než loni touto dobou.

Podívejte se na nabídku nových bytů v developerských projektech v Praze. Na výběr máte z bezmála 300 projektů v různé fázi výstavby.

Lofty – úsporné i praktické

Lofty vznikly před sto lety na předměstí velkých měst jako je Londýn nebo New York. Nevyužité prostory bývalých továrních hal se postupně začaly přestavovat na vzdušné byty bez jakýchkoliv příček.  Zaznamenaly překvapivě tak velký úspěch, že se dnes po celém světě staví záměrně.

Velké projekty tohoto druhu se už objevily i u nás, například na pražské Palmovce.

Hlavní výhody loftů

Loftové bydlení vyniká úsporou energií až o několik tisíc korun ročně. Jedním topením nebo krbem totiž zpravidla vytopíme celý byt. Vzdušnost a pocit volnosti dodají také velká okna, která jsou pro lofty typická.

Otevřený prostor nechává volnou ruku při vybavování interiéru  - jednotlivé zóny lze oddělovat nábytkem nebo zástěnami, vyšší stropy pak umožňují i vybudování ložnice na vyvýšené galerii.

Penthouse – romantický „dům“ na střeše

Penthouse je byt umístěný na střeše domu. Vyniká rozlehlými, vzdušnými a prosvětlenými prostory. Jedná se o další atraktivní kompromis mezi koupí domku a většího bytu. Bydlení v nejvyšších patrech domu patří tradičně mezi nejvyhledávanější. Navzdory vyšší pořizovací ceně se tak penthousy dobře prodávají.

Mimo života v ptačí perspektivě si majitelé střešních bytů nejvíce cení soukromí, které jim poskytují. Pro zajímavost: jeden z nejluxusnějších a nejlépe vybavených penthousů v Praze je stále na prodej.

Sháníte-li nový byt, právě teď je správná doba začít se po něm poohlížet. Využít můžete současných nízkých úrokových sazeb u hypoték a smířlivé cenové politiky developerů. Podívejte se na kompletní nabídku bytů na prodej v celé České republice.

reTiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci