Vaše prsa: S vyšetřením neváhejte! Poradíme, kam jít

4.6.2013 00:00   |   Zdraví a krása
Před několika dny proběhla médii zpráva, která vyvolala obrovskou odezvu ze strany veřejnosti. Angelina Jolie, slavná herečka a idol mnoha žen i mužů, si nechala preventivně odstranit oba prsy, aby tak snížila riziko propuknutí rakoviny.

For You

Víte, jak se můžete onemocnění bránit vy a na jaká vyšetření máte nárok?

Krok, který vzbudil zájem

Zmiňovaný zákrok podstoupila Angelina Jolie z jediného důvodu – obavy o vlastní zdraví. Na základě genetických testů jí lékaři předpověděli až 87% riziko propuknutí rakoviny prsu. Proto byl tento razantní zákrok rozumným řešením, jak se této zákeřné nemoci bránit. Procento žen, kterých se toto riziko týká, je však velmi malé.

Její čin však měl mnohem rozsáhlejší dopad. Motivoval mnoho žen, aby se více zajímaly o své zdraví a absolvovaly vyšetření, jež mohou včas odhalit zárodek nemoci. I české nemocnice a lékařská zařízení očekávají zvýšený zájem o jednotlivé typy vyšetření prsu. Na tento aktuální trend pak reaguje i česká zdravotní pojišťovna.

Mamografické vyšetření „v akci“

Všeobecná zdravotní pojišťovna v reakci na zvýšený zájem o preventivní vyšetření prsou přišla s doslova akční nabídkou. Zatímco dosud měly nárok na bezplatné mamografické vyšetření pouze ženy starší 45 let a „pouze“ jednou za dva roky, nyní mohou toto vyšetření prsou zdarma podstoupit všechny ženy bez ohledu na věk.

Nárok na zpětné proplacení zákroku trvá však jen do 30. listopadu 2013. O výběru typu vyšetření však rozhoduje ošetřující lékař.

Vyšetření podle věku

Důvod, proč je mamografické vyšetření určené až ženám od 45 let, je až banální. Zaprvé mamograf funguje na principu rentgenu – vaše tělo je tedy při vyšetření vystaveno záření. A pokud k tomu není pádný důvod, je zbytečné, ba i nebezpečné vystavovat tělu tomuto negativnímu vlivu.

Druhým důvodem, proč se mamograf nehodí pro mladé ženy, je fakt, že žlázy v prsech mladé ženy jsou hutné a pevné, tudíž není snadné je mamografem prosvítit a získat dostatečně jasný obraz.

Skutečně pro ženy mladší 40 let je mnohem vhodnější a zároveň bezpečnější takzvané sono, neboli ultrazvukové vyšetření.

I u ultrazvuku platí, že pokud jej ženě nedoporučí lékař, může toto vyšetření sice navštívit, ale sama si je hradí – cena se pohybuje od 250 Kč do 300 Kč, což není nijak závratná částka. Navíc ultrazvuk lze provádět opakovaně, aniž by byla žena vystavena zvýšenému zdravotnímu riziku.

Pro jistotu

Nikdy ale nečekejte až na lékařské vyšetření. Rakovina prsu je mnohdy včas odhalena jen díky samovyšetření, které si ženy provádí doma. Nepodceňujte je a provádějte si je pravidelně každý měsíc.

Určitou jistotu pomoci a „záchranné vesty“ vám dodá i pojištění pro případ rakoviny prsu, jaké například poskytuje NN Životní pojišťovna ve svém projektu For You.

reTiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci