Proč psí hovínka ohrožují zdraví?

25.3.2009 01:00   |   Zvířata
Když šlápnete do psího hovínka, je to nepříjemné. Ale může to být také pěkně nebezpečné. Domů si tak totiž můžete přinést škrkavku! A budete-li mít obzvláště smůlu, hrozí vám i oslepnutí.

Proč psí hovínka ohrožují zdraví?

Proč jsou vajíčka škrkavek, která se v exkrementu nacházejí, nebezpečná? Infekce, kterou následně způsobí, nemusí být bez následků. Podle postižení jednotlivých orgánů a tkání se rozlišují tři formy onemocnění: forma orgánová, forma oční, která může přivodit až oslepnutí, a forma smíšená.

Nebezpečné putování

Z vajíček škrkavek se ve střevě člověka vylíhnou larvy, které proniknou střevní stěnou do cév. Putují nejdříve do jater, dále do plic a pak prakticky do celého těla s nejčastějším výskytem larev v mozku, svalech a v oku.

Jak se onemocnění projevuje

Onemocnění se projevuje především zvracením, nechutenstvím, průjmem či únavou kloubů a svalů nebo také kožní vyrážkou. Tyto příznaky mohou trvat různě dlouho. Závažnost onemocnění závisí na počtu pozřených vajíček a imunitním stavu postiženého jedince. Většina nakažených osob však netrpí vážnými problémy a o tom, že jsou infikovány, se mohou dozvědět náhodně.

Snaživé batole

Smrtelná choroba vám tedy nejspíše nehrozí. Ale řekněte, není vám poněkud nevolno už jen z představy, že si vaše batole snaživě zouvá „postiženou“ botu a pak si třeba nechtěně dá ruku s vajíčky škrkavky do pusy? Nebo že vám z podrážky upadne kousíček „čehosi“ na podlahu a váš "malý vysavač" si prostě usmyslí, že onen drobek by mohl být něco dobrého k snědku?

Odčervujte

Pokud ještě patříte mezi ty chovatele psa nebo kočky, kteří odčervování dosud považují za zbytečný luxus, zkuste se zamyslet. Vždyť jde o zdraví vaše, vašich dětí a  nakonec i vašich zvířecích miláčků. Stačí přece občas zajít k veterináři nebo přímo do lékárny, kde jsou k dostání odčervovací tablety.

Co jsou škrkavky

Škrkavky patří mezi nejčastější parazity psů a koček. Dospělé škrkavky se nacházejí v tenkém střevě a jejich potravou je krev a střevní sliznice hostitele. Dospělá samice škrkavky vylučuje denně až 200 000 vajíček. Vajíčka škrkavek se do prostředí dostávají s trusem, ale infekčními se stávají zhruba za dva týdny. Čerstvý trus neobsahuje infekceschopná vajíčka. Vajíčka škrkavek jsou ve vnějším prostředí velice odolná a jsou infekceschopná i několik let.

irt, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Proč psí hovínka ohrožují zdraví?

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci