Pro otrlé a pro milovníky exotiky

27.3.2009 01:00   |   Vaření - ČLÁNKY O VAŘENÍ A JÍDLE
Některé filmy či televizní šoty naznačily, že lidstvo možná bude hledat cestu z potravinové krize i v říši hmyzu. Tak tedy, noste na stůl housenky, larvy, červy, brouky, šváby!

Pro otrlé a pro milovníky exotiky

Zoolog ani entomolog se nediví, že hmyz jako nejpočetnější skupina živočichů na souši je nejspíš i nejpočetnější potravinou. Gurmáni tiše mručí nad klepýtky langust, nos ale ohrnují nad klepýtky velkých pavouků, nebo nad praženým cvrčkem. Ale proč se vyhýbat bílkovinám a minerálům, celé řadě vitamínů od A po E? Čistě vědecky najdete v hmyzu i lehce stravitelné tuky, uhlovodíky a přírodní cukry. A podle literatury se v současné době eviduje 1500 druhů jedlého hmyzu.

Sarančata jako grundle

Příklady? Na Sardinii a v oblasti Puy de Dome ve Francii je za vyhledávanou a draze prodávanou specialitu považován sýr, ve kterém se vyvíjejí larvy sýrohlodky Piophila casei. Na Sicílii zase vyrábějí brynzu, která se hemží červy. Pravdou ale je, že pro Severní Ameriku a Evropu hmyz je, a ještě dlouho bude, něčím nečistým, něčím, čemu je lépe se vyhnout.

Ne tak v Mexiku. Tamější pole a plantáže bývají často pleněna obrovskými hejny kobylek a sarančat. Není divu, že právě zde si můžete celkem běžně dát pražená sarančata (na snímku vedle). Nijak zvlášť pokrm nestudujte. Může být světle či tmavě hnědý až černý a když našinec zavře oči, musí přiznat, že od trochu víc upražených malých grundlí se zas až tak kobylky neliší...

Chrousti připomínají smažené brambory

Když jsme u ryb - larvy vodního hmyzu a vážek mají podobnou chuť, larvy kleštěnek pak sušené od krevet nerozeznáte! Když vám jejich vajíčka, stejně jako vajíčka znakoplavek, nabídnou coby kaviár, určitě nezaváháte.

Nikdy jsem nechutnal hmyz zdejší. Dám proto na zkušenější. Podle nich larvy a kukly včel chutnají někdy jako burské oříšky, někdy jako mandle, vosy jako borovicová semena, mravenci jako sladkokyselý oříšek. Pražení mouční červi prý připomínají chléb, housenky soumračníků zase škvarky. Červci údajně chutnají jako smažené brambory a podobnou chuť mají docela obyčejní chrousti.

Sexuální povzbuzovače

Cvrčci, sarančata a kobylky mají jemnou chuť, která všechno ostatní překryje, proto se ještě s moučnými červy přidávají hojně jako surovina do těst, pečení, čalamád, mletých mas, omáček, polévek a vyrábí se z nich různé zálivky. Některé housenky se obalují třeba v kukuřičné želatině nebo škrobu a slouží jako pikantní crakery.

Zmínili jsme pavouky, které za pochoutku považuje nejeden africký gurmán. Kromě toho jejich "maso" se považuje za zázračné afrodisiakum. A nejen na černém kontinentu či v Asii. Připomeňme puchýřník lékařský, určitě ho znáte jako španělskou mušku! Vajíčka tarantule jsou považována za mocné afrodisiakum, a to dokonce i mezi evropskými a americkými odborníky v sexu.

Nic pro chudé

Nemálo z Čechů cestovatelů obdivovalo asijské trhy, třeba v Thajsku. Jistě si všimli nabízených hmyzích delikates. A potvrdí, že nejsou zrovna z laciného kraje. Rozhodně je v těchto zemích více než desetkrát levnější i to nejvybranější vepřové. A v dnešní internetové době můžete dokonce zasurfovat a najít e-shop, odkud - pokud jste ovšem ve Spojených státech - vám bryskně dovezou nečerstvější moučné červy, které potřebujete v rámci rekonvalescence po těžké chorobě. Za libru, tedy necelých půl kila, chtějí s expresním příplatkem 399 dolarů (přes 8000 korun).

Dost bylo teorie! Je načase projevit opravdové hrdinství a připravit sobě a svým bližním něco k zakousnutí:

Bramborové lupínky s moučnými červy

Přípravíme si 1/4 šálku margarínu, 4 šálky malých marshmallows (pěnových bonbónů), 3 šálky bramborových lupínků, 3 šálky pražených moučných červů.
Na pánvi rozpustíme margarín a želatinové bonbóny. Odstavíme z plamene a smícháme s lupínkami a larvami. Rozprostřeme směs na vyšší pánev nebo tácky s vyššími okraji a necháme vystydnout, čímž směs ztuhne.

Smažené housenky lišaje tabákového

Pro 4 osoby potřebujeme kukuřičný agar (želatina), 3 lžíce olivového oleje, 16 housenek lišaje tabákového, polozralá rajčata nakrájená na osm maximálně centimetrových koleček, sůl, pepř.

Rozehřejeme želatinu ve velké pánvi nebo ve woku, rozpálíme si olej. Poté lehce smažíme zelené housenky, tak 4 minuty, dáváme pozor, aby nám na velkém ohni nepraskly. Vyjmeme je a necháme stranou. Vezmeme na kolečka nakrájená rajčata, osolíme, opepříme a obalíme je v želatině z obou stran, poté je usmažíme dohněda. Na každé kolečko by měly vyjít dvě housenky. Dozdobíme zelenými lísky bazalky.

Housenkový chléb s banány

Na jeden bochánek potřebujeme 1/2 šálku stoprocentního tuku, 3/4 šálku cukru, dva rozmačkané banány, lžičku sody nebo 1/2 prášku do pečiva, 1/2 šálku nadrobno nasekaných oříšků (lískové či vlašské), dvě vejce a 1/4 šálku na sucho pražených housenek vojnice. Smíchejte všechny ingredience a pečte tak 50 minut až hodinku v troubě rozehřáté na 350 °C.

boh

Pošlete nám recept na svoji specialituPŘIDAT Máte oblíbené jídlo a rádi je vaříte druhým?
Podělte se s námi


Diskuse: Pro otrlé a pro milovníky exotiky

Dotaz

23.12.2009   |   17:27   |   od: Shebe
Když jsem alergický na bodnutí hmyzem (vosa, včela, mravenec atd.), tak jestli mohu toto jídlo jíst po tepelné úpravě beze strachu... Díky za rychlou a stručnou odpověď.
Zobrazen poslední příspěvek, celkový počet 1 příspěvek.
poslední příspěvek: 23. 12. 2009 17:27
ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci