Rakovina prsu se netýká jen starších žen

19.7.2009 00:00   |   Zdraví a krása
Stále bohužel přetrvává názor, že rakovina prsu se týká jen starších žen. Není to pravda – dvě procenta pacientek s rakovinou prsu je mladších 35 let. Nádory jsou u nich agresivnější a navíc ženy většinou přicházejí s již rozvinutým onemocněním.

Rakovina prsu se netýká jen starších žen

Ještě horší je, že v Česku pro ženy není plošný screening. Zdravotní pojišťovny ho platí až od 45 let. Mladé ženy ani jejich lékaři proto většinou na toto nebezpečí nepomyslí. Na mladé ženy je zaměřen Projekt 35, který se vedle komplexní léčebné péče zaměřuje také na podpůrnou léčbu včetně psychologické podpory a genetického testování.

Třetina nemocných pod padesát

„Časný záchyt nádoru prsu u mladých žen je základním předpokladem dlouhodobého léčebného výsledku,“ říká přitom přednosta onkologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice Luboš Petruželka. „Vyšší zastoupení dědičně podmíněných nádorů předurčuje tuto věkovou skupinu pro genetické poradenství."

V Česku je ročně zjištěno přes 5500 nových onemocnění, třetina u žen mladších 50 let. Specifickou skupinu tvoří rakovina prsu v těhotenství a v období po porodu. Častěji onemocní ženy, které mají tuto nemoc v rodině. Mladé pacientky mohou mít i jiné problémy než ženy po menopauze, které jsou rakovinou prsu nejčastěji postiženy.

Chemoterapie nese i problémy

Problémem pro ně může být předčasné vyřazení vaječníků po chemoterapii. Trápí je pak předčasná menopauza, která narušuje jejich sexuální funkce a způsobuje fyzické i psychické problémy, jakými trpí ženy starší při vyhasínání funkcí vaječníků, jako jsou návaly horka, pocení a psychické potíže.

Mladé ženy se také obávají, že chemoterapie naruší jejich schopnost počít dítě. Pokud se podaří funkci vaječníků zachovat, není podle Petruželky problém, aby po úspěšné léčbě otěhotněly. Zachování plodnosti však nesmí vést k méně efektivní léčbě.

irt, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také

Diskuse: Rakovina prsu se netýká jen starších žen

Podruhé

29.9.2014   |   00:04   |   od: Lusy
Ahoj, není mi ani 30 let a už mám podruhé v prsu bulku. Poprvé jsem ji našla, když mi bylo asi 20 let. Před 4 roky jsem byla na operaci a proběhla dobře. Teď jsem si našla další bulku, je větší a ve druhém prsu. Moc se bojím, co se mnou bude. Bojím se, že to nezvládnu jako moje mamka. Jedna paní v nemocnici mi říkala, že čím více operací, tím je to horší...

RE: pro Petru

21.3.2012   |   18:54   |   od: Jana
Petro, já jsem půl roku po porodu a včera jsem se bohužel dozvěděla, že ložisko, které bylo odebráno biopsií, je pozitivní. Mám strach, co bude dál:-( Hlavně, co s miminkem a kdo se o něho postará. Ach, jo:-( Musím bojovat, ale hrozně se bojím. Petro, tak snad jste v pořádku. Je to rok, co jste napsala tuto zprávu. Doufám, že váš život už pokračuje jen šťastně.

RE: pro Petru

24.2.2012   |   21:44   |   od: P.V.
Mám stejný nález jako vy, čekám na výsledky biopsie. Jsem tři měsíce po porodu. Je mi z toho všeho příšerně, nejhůře večer. Přes den mi pomahá činnost a být mezi lidmi. Ráda se s vámi zkontaktuji! Můžeme se podpořit. Zdravím a budeme si držet palce.

Rakovina po porodu

17.3.2011   |   11:31   |   od: Petra
Ahoj, jsem měsíc po porodu a včera mi bylo v prsu diagnostikováno hypoechogenní ložisko. Jdu na biopsii. Strašně se bojím výsledku, vůbec se nemohu na nic soustředit. Je tu někdo s podobným osudem? Jak jste nemoc a ten strach zvládly?
Zobrazeny poslední 4 příspěvky, celkový počet 4 příspěvky.
poslední příspěvek: 29. 9. 2014 0:04
ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci