Ikonické bylinkářství v centru Prahy nekončí

4.6.2022 00:00   |   Tiskové zprávy
Obchůdek plný bylin v centru Prahy je kultovním místem, odkud voní sušené léčivky více než 40 let. Bylinkářství Herbata v Týnské ulici však kvůli náročným podmínkám letos oznámilo, že končí. Prodejnu ale zachránila vášeň pro byliny a majitel společnosti Herbadent.

Obchudek plny bylin

Díky „záchranné akci“ na sociálních sítích se k radosti stovek zákazníků opravdu našel zachránce a nový majitel, který má k bylinám a tradici srdcový vztah – Pavel Smažík, lékař, byznysmen a majitel české společnosti Herbai.

Obavy, že místo kultovního bylinkářství vyroste na křižovatce Týnské a Dlouhé nová směnárna či pizzerie, se tak naštěstí nenaplnily. Od června letošního roku se sice z osobních důvodů vzdaly dosavadní provozovatelky obchůdku podnikatelského rizika, ale obě dámy budou spolu s novými kolegy pokračovat v naplňování a rozvíjení bylinné tradice tohoto krámku.

Odpovědnost převezme český výrobce bylinných produktů HERBADENT a Dr. Svatek, společnost Herbai a její majitel Pavel Smažík. Ten se podílel už na záchraně tradiční bylinné lékárenské receptury Herbadent s kořeny v 19. století.

„Náš „hlavní bylinkář‘ mě upozornil na příspěvek na sociálních sítích o konci bylinkářství Herbata, který mj. sdílela a komentovala celá řada vlivných osob. Vzhledem k tomu, že jsem s bylinami profesně spojený, mám k nim silný vztah a z vlastní zkušenosti vím, jak je toto místo pro Pražany důležité, rozhodl jsem se zkusit situaci vyřešit a prodejnu zachovat,“ říká Pavel Smažík.

 Jak dodal celý proces díky vzájemnému pochopení a vstřícnosti všech stran, včetně pronajímatelů a majitelů historického domu, trval jen několik dnů a první krok byl podpisem smluv zdárně dokončen.

Se záchranou ikonické české značky má Pavel Smažík už zkušenosti. Se značkou Herbadent se setkával již v dobách svých studií stomatologie, když učitelé posluchačům kladli na srdce, aby své pacienty se zánětem dásní po řádné instruktáži o péči o dásně posílali do lékárny pro bylinný roztok Herbadent.

 

Později coby zubař provázel své přátele při záchraně této značky, která po revoluci procházela komplikovaným obdobím a hrozil jí zánik. Když se pak schylovalo k prodeji podílů velkému holdingu, Pavel Smažík se rozhodl dát vyšší nabídku a zachovat Herbadent samostatný.

Naplno tak začal pečovat o tuto kultovní značku a jejím prostřednictvím poskytovat lidem přírodní produkty Herbadent z léčivých bylin, které skutečně pomáhají. „Podobnost těchto záchranných misí je zřejmá. Klíčem jsou byliny, tradiční kořeny a pražské souvislosti.

Vždyť i zachráněná receptura Herbadent je smíchovský unikát, který se zde dodnes vyrábí,“ dodává Smažík.

rTiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci