Třetina Čechů vlastní kočku. Jak ji správně vychovat a krmit?

25.4.2022 00:00   |   Tiskové zprávy
Kočky jsou svérázná stvoření a mohlo by se zdát, že se o sebe dovedou téměř ve všech ohledech postarat samy. Jenže jako každé domácí zvíře vyžadují naši lásku a péči. Co vlastně soužití s kočkou obnáší?

whiskas

Co by vlastně měly kočky jíst? Kočka je zvíře, jehož domestikace trvala několik tisíc let, paradoxně ale neměla vliv na její potravní chování a skladbu stravy.

Přirozená kořist

V nejrozsáhlejším výzkumu svého druhu, vědci z výzkumného centra Waltham prokázali, že kočky preferují stravu nutričně podobnou své přirozené kořisti. Díky těmto zásadním poznatkům dokážou výrobci krmiva Whiskas v podstatě napodobit potravu, kterou by si zvíře vybralo instinktivně samo.

Pozor na zbytky od stolu

Zkušenější majitelé koček mohou potvrdit, že jejich mazlíčci nesní cokoli, co se jim předhodí a že navíc mohou přestat jíst krmivo, které jim zpočátku nedělalo problém.

Ve výzkumném centru Waltham byla prokázána schopnost koček rozlišit krmivo podle obsahu jednotlivých složek, a to bez ohledu na příchuť. Během výzkumu jim nabízeli krmiva s různými příchutěmi a také s různým složením živin. Ačkoli nejdříve dávaly zvířata přednost stravě na první pohled chutnější, později si začaly vybírat stravu s cílovým poměrem bílkovin a tuku.

Díky výzkumům jako je tento, mohou pak výrobci snáze nabízet krmení, které má správné složení živin, ale navíc kočkám také chutná. Podávání průmyslově vyrobené stravy domácím mazlíčkům doporučují i odborníci.

Jak na krmení? Kombinujte

Výše zmíněný výzkum také nabízí odpověď na častou otázku začínajících chovatelů, zda mají kočku krmit raději suchým, nebo tzv. mokrým krmivem. Běžně dostupná mokrá krmiva mají většinou vyšší podíl bílkovin a tuků, oproti tomu suchá krmiva zase vyšší obsah sacharidů.

A je to právě kombinace mokrých a suchých živin, která kočkám doslova umožňuje namíchat si stravu tak, aby splňovala cílové hodnoty živin.

A jak kočkám stravu podávat? Kočky upřednostňují potravu, kterou si nějakým způsobem zaslouží, respektive uloví. V praxi něčeho takového můžete docílit například s využitím různých aktivních krmítek typu bludišť, věží nebo míčů. Benefit není jen v tom, že to kočku baví, ale navíc tak snáze zabráníte nadměrnému přibývání na váze.

Bojujte proti obezitě

Zakulacuje se váš mazlíček? Zvažte denní příděl potravy a ten striktně dodržujte. Rozdělte denní dávku krmiva do několika malých porcí, tím pomůžete zlepšit i přísun tekutin. Rovněž by kočka denně měla absolvovat alespoň 6 minut intenzivního hraní nebo cvičení rozdělených na dvě části v průběhu dne. Pokud kočka není aktivní, může to být známka, že s vaším mazlíčkem něco není v pořádku.

Než pořídíte nového člena rodiny

Na co myslet, než si pořídíte kočku? Především si získejte co nejvíc informací – z nejrůznějších příruček či od přátel. Péče o domácího mazlíčka vyžaduje překvapivě dost péče. Budete se muset starat o její hygienu, zábavu a zajistit, aby byla v dobrém zdravotním stavu. Zamyslete se, jaký typ zvířete se hodí k vašemu životnímu stylu. Jiné je to v paneláku a jiné je to tam, kde se domácí mazlíček může pohybovat volně kolem domu.

Jaká kočka je pro vás ta pravá?

Velkým lákadlem jsou koťátka. Pro kočku je určitě mnohem lepší, když s vámi dělá první krůčky a učí se objevovat svět. Kotě ovšem vyžaduje ještě více času a péče, i proto může pro někoho být lepším řešením pořízení již dospělého jedince. Například z útulku.V České republice vlastní alespoň jednu kočku 34 % domácností a toto číslo stále roste díky koronavirové pandemii, která nás na dlouho zavřela doma.

Vítej doma!

Před uvítáním nového člena rodiny svou domácnost důkladně připravte. Dejte pozor na otevřená okna a na místa, kam by kočka mohla vlézt nebo spadnout. Odstraňte nebo zajistěte předměty, které by mohla shodit a rozbít. Totéž platí o chemikáliích a dalších nebezpečných látkách, ale i o přístupu k jídlu určenému pro lidi.

Zvykat kočku na svou domácnost můžete postupně tak, že ji nejdříve necháte jen v jedné místnosti a až se bude cítit komfortně, pustíte ji postupně do dalších částí bytu nebo domu. O tom, jestli se u vás bude nový člen domácnosti dobře cítit, rozhodují detaily jako například pachové stopy, které kočky zanechávají.

Pokud možno se vyvarujte jejich odstraňování a používání chemických čistících prostředků v místech, kam má kočka přístup. Využít naopak můžete syntetické feromony, které napodobují účinky přirozených feromonů, tedy pachových stop pomáhající kočkám cítit se dobře.

S láskou a respektem

Všímejte si, jak kočka reaguje. Sledujte, co se jí líbí a co ji naopak dráždí. Pozorováním a nasloucháním mazlíčka pomůžete budovat váš vztah a zajistit, aby se kočka opravdu cítila jako doma.

rTiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci