Na jihotyrolských farmách oblékněte svůj dům do vlny

2.1.2022 00:00   |   Komerční články
Na jihotyrolských farmách Roter Hahn se nikdy nezahálí. Klidné zimní období představuje ideální čas pro tradiční řemesla. Ať už je to řezbářství, pletení košů z proutí, zdobení husích vajec či zpracování ovčí vlny.

Roter Hahn

Aby mohl řemeslný výrobek nést pečeť kvality Roter Hahn, musí splnit několik náročných kritérií. Nejen, že použité suroviny musí pocházet přímo z jihotyrolské farmy, musí zde být i zpracovány. A to za použití přírodních materiálů bez zásahu moderních technologií.

Na oblíbených farmářských trzích a v obchodech na farmách jsou pak nabízeny umělecké předměty, které v sobě nesou místní tradici a krásu rukodělného zpracování.

Mezi relativně nové, ale již velmi úspěšné řemeslníky z farem Roter Hahn, patří i Johanna Aichnerová z Hoferhofu ve Vellau. Se svou rodinou žije na farmě, kde se věnují chovu ovcí a pěstování zeleniny v bio kvalitě. Farma se nachází v nadmořské výšce 1 000 m, nad kostelem Nejsvětější Trojice ve Vellau u Algundu.

Johanna Aichnerová zde vytváří nepřehlédnutelná umělecká díla. Z výhradně místní ovčí vlny vyrábí nejrůznější polštáře, deky, sedáky a koberečky. Svou práci má nesmírně ráda a hovoří o ní s velkou vášní.

„Vlnu získávám z našich vlastních ovcí, které na farmě chováme. Díky tomu, že ji sama zpracovávám, mohu ručit za její kvalitu. Háčkovat mě naučila maminka, když jsem byla malá," vzpomíná s úsměvem vyučená floristka, která nyní dává přednost klidnému životu na venkově před ruchem velkoměsta.

„Dlouho jsem pracovala na háčkovacím vzoru, a nakonec jsem zvolila 3D plastický vzorek připomínající bambulky. Báječně se hodí pro mé výrobky určené do domácnosti.“

Fanoušci místních řemesel a výrobků z vlny, mohou navštívit obchůdek Johanny Aichnerové přímo na její farmě. Každé jeho zákoutí je vkusně zařízeno, každý předmět je s láskou a pečlivostí vystaven. Není proto divu, že mnozí zákazníci Johannin obchůdek rádi navštěvují opakovaně.

Prohlédnout i zakoupit tu mohou háčkované koberce, sedáky, polštáře, a také ubrousky vyrobené v nejrůznějších barvách. Je znát, že Johanna do svých jedinečných výtvorů vkládá hodně sebe samé: své srdce a duši, ale také perfekcionismus.

Práce Johanny Aichnerové dokazuje, že řemeslo na jihotyrolských farmách je mnohem víc než pouhá výroba zboží.

Roter Hahn – značka kvality jihotyrolských farem

Značku kvality Roter Hahn (Červený kohout) představilo v roce 1998 Sdružení zemědělců Jižního Tyrolska. Propojuje farmy, které nabízejí turistům možnost strávit aktivní dovolenou v malebném prostředí Jižního Tyrolska, slunném regionu v italských Alpách. V nabídce je nyní více než 1 600 farem specializovaných na chov dobytka, pěstování vína a ovoce.

Kromě ubytování na farmách provozuje sdružení Roter Hahn rodinné restaurace umístěné přímo na statcích, udržuje tradici řemesel a provozuje také prodejny místních potravinářských specialit. Další informace o Roter Hahn najdete zde: http://www.roterhahn.cz/

reTiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci