Houby účinně pomáhají k ochraně zdraví a psychické pohodě

10.1.2022 00:00   |   Vaření - ČLÁNKY O VAŘENÍ A JÍDLE
Ačkoli čínská a vůbec celá východní medicína zná a využívá jejich schopnosti tisíce let, medicinální houby jsou u nás stále ještě poměrně neznámé. Rychle se však dostávají do povědomí, protože jejich léčivé účinky nám mohou významně pomoci.

medicinální houby

Nabízejí totiž nyní tak potřebné posílení imunity, a to díky vysoké koncentraci polysacharidu beta-D-glukanu, který je v lidském těle jakýmsi motorem pro buňky našeho imunitního systému.

Medicinální houby ale pomohou i při znovuzískání hormonální rovnováhy, mají silné protizánětlivé účinky a dokonce umějí zabránit rakovinovým buňkám v dělení a růstu. Jsou totiž bohaté na životně důležité minerály, vitamíny, enzymy, aminokyseliny i stopové prvky.

Jaké jsou a co „umí“ ty nejrozšířenější?

Reishi (lesklokorka lesklá)

Má nejvíce prospěšných látek; esenciální aminokyseliny, železo, selen a vitamíny ze skupiny B. Důležitý je vysoký obsah germánia a dalších látek, díky kterým pomáhá v boji s infekcí i rakovinou. Několik studií prokázalo, že konzumace reishi může vést k likvidaci rakovinných buněk.

Reishi tedy posiluje imunitu, zmírňuje záněty, má antivirové účinky. Důležité jsou její zklidňující účinky a podpora psychické pohody, zlepšuje i kvalitu spánku. Rozhodně neposlední zajímavostí je, že podporuje dlouhověkost a kvalitu života.

Čaga (rezavec šikmý)

Přirozeným prostředím této houby je Sibiř, logicky má tedy významné místo v ruském přírodním léčitelství, které ji používá především při žaludečních obtížích.

Rezavec obsahuje i mnoho minerálů, vitamíny skupiny B, D3 a K1 a další významné látky. Cenné jsou její chinony a fenoly, které mají silné antioxidační účinky. Chrání totiž buňky před volnými radikály a zabraňují jejich předčasnému stárnutí.

Čaga pomáhá hlavně tím, že posiluje imunitní systém a umí zjednat pořádek při žaludečních a jaterních potížích. Kromě toho má i adaptogenní účinky, zmírňuje totiž projevy stresu.

Cordyceps (housenice čínská)

Houba, jak napovídá český název, je podobná velké housence. V tradiční čínské medicíně se využívá jako afrodiziakum. Zvyšuje produkci pohlavních hormonů a podporuje chuť na sex.

Protože zvyšuje výkon a podporuje regeneraci organismu, oblíbili si jí i sportovci. A díky glukanům a nukleotidům cordyceps také podporuje imunitu a působí proti zánětům a infekcím.

Shrneme-li si hlavní účinky této medicinální houby, nesmíme zapomenou ani na to, že pomáhá regulovat krevní tlak, snižuje stres a podporuje psychickou odolnost.

Hericium (korálovec ježatý)

Krásnou ježatou houbu můžete najít na podzim i u nás, parazituje na dřevu listnáčů, především buků a dubů. Korálovec ježatý obsahuje všechny aminokyseliny, řadu minerálů, polysacharidy a polypeptidy.

Je doporučovaný zejména na harmonizaci trávení, při žaludečních vředech či pálení žáhy. Pomáhá regulovat žaludeční bakterie a zklidňuje sliznici trávicího traktu. Má příznivé účinky na močové ústrojí, zdraví cév a zlepšuje srážlivost krve.

Mimo to významně podporuje mozkovou činnost a nervový systém, zmírňuje únavu, stres a deprese.

Hlíva ústřičná

Tuto houbu asi známe všichni z kuchyně. Víte ale, že obsahuje účinné látky glukany, které posilují přirozenou imunitu a snižují hladinu cholesterolu v krvi? Hlíva dále obsahuje vlákninu, aminokyseliny, vitamíny B, D, C a K a minerály železo, draslík, zinek, selen, fosfor, jód, bor a sodík.

Hlíva také působí antibakteriálně, je tedy přírodním antibiotikem. Působí preventivně proti srdečním a cévním nemocem a má i antioxidační účinky, chrání tak lidské buňky.

Shiitake (houževnatec jedlý)

Tato houba původem z jihovýchodní Asie je nazývána houbou dlouhověkosti. Jednou z jejích důležitých látek je lentinan – glukan, který je v Japonsku standardní součástí léčby některých nádorů.

Shiitake je také velmi prospěšná při regulaci cholesterolu a krevního tlaku, ale i při řadě dalších zdravotních potíží: eliminuje bakteriální, virové, plísňové i parazitární infekce, pomáhá při léčbě a prevenci akné a má i protirakovinové účinky.

Houževnatec patří k úspěšně pěstovaným kulturám, proto je běžně k dostání všem milovníkům, čínské a asijské kuchyně.

Maitake (trsnatec lupenitý)

Tato chorošovitá houba se občas vyskytuje i v českých lesích. Výrazně podporuje obranyschopnost, je doporučována při přetrvávající únavě, nespavosti a psychickém vyčerpání. Vyniká především vysokým obsahem minerálů, antioxidantů, vitamínů B2, D2 a niacinu.

Maitake léčitelé úspěšně používají proti nechutenství a při trávicích problémech.

Kam na nákup medicinálních hub?

Prospěšné látky, které medicinální houby obsahují ve svých plodnicích, spórách, případně myceliu máte ve formě extraktů po ruce v extraktech medicinálních hub. Účinně vás pomohou ochrání nejen před negativními vlivy prostředí, ale také pomohou s dalšími faktory života.

Pomůžeme vám vybrat vhodný produkt podle vámi zadaných paramaterů. Jedná se o automatizovaný proces pomocí jednoduchých dotazů, který vám zabere maximálně minutu času. Získáte tak podrobný přehled, které kombinace produktů jsou vhodné pro různé oblasti prevence.

superionherbs.czPošlete nám recept na svoji specialituPŘIDAT Máte oblíbené jídlo a rádi je vaříte druhým?
Podělte se s námiTiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci