Podceňujeme nejrozsáhlejší civilizační neinfekční pandemii

22.5.2018 00:00   |   Tiskové zprávy
Pylová alergie je touto dobou stále aktuální, nejvíc nás trápí pyly břízy a břízovitých. V letních měsících nás ohrožují pyly travin a koncem léta začínají pyly plevelů. Je tu však ještě jeden „skrytý“ alergen, kterému prakticky nelze uniknout – roztoči!

alergie

Odhaduje se, že v Evropě má okolo 40 % lidí alergii na roztoče, která se projevuje celoročně. Alergie je přitom nemoc, kterou trpí téměř 1 milion obyvatel naší země.

Zároveň je jedním z rizikových faktorů vzniku astmatu. Účinným řešením problému je alergenová imunoterapie, kterou lze na rozdíl od jiných případů alergie zahájit kdykoliv během roku.

Z „běžné“ alergie závažné astma

Většina z nás příznaky podceňuje, což zpravidla vede v souvislosti s progresí onemocnění k vývoji zvýšené reaktivity i na další alergeny nebo také k vývoji astmatu. Probouzíte se ráno s pocitem, že jste si neodpočinuli a jste stejně unavení, jako když jste šli večer spát?

Důvodem je možná fakt, že sdílíte postel zhruba se dvěma milióny dalších nevítaných spolunocležníku - s roztoči. Jejich přítomnost většina lidí neřeší, pokud jste ale na roztoče alergičtí, mohou vám způsobit velké problémy, které se projevují i během dne.

Mezi nejčastější příznaky alergie na roztoče patří:

  • Ucpaný nos nebo rýma
  • Kýchání
  • Pálení a slzení očí
  • Zarudlá oční víčka
  • Dýchavičnost
  • Tlak na prsou
  • Kašel a sípavý dech
  • Nekvalitní spánek
  • Únava a ospalost

Dříve jen injekce, dneska i tablety

„Máte-li podezření na alergii na roztoče a dosud jste nebyli diagnostikováni, měli byste se svým praktickým lékařem konzultovat vhodnost alergologického vyšetření pro objasnění příčiny vašich obtíží”, říká MUDr. Iva Pončáková z Centra alergologie a klinické imunologie Nemocnice Na Homolce v Praze.

Léčba příznaků (léky na potlačení symptomů) funguje pouze po dobu, kdy je užíváte, ale nemá dlouhodobý účinek. Zaměřuje se jenom na koncové projevy onemocnění. Základní onemocnění - alergii, ale neléčí, protože na rozdíl od alergenové imunoterapie nevytváří požadovanou toleranci na alergen.

Léčba alergie pomocí alergenové imunoterapie je léčba vhodná pro pacienty, u nichž léčba příznaků neměla dostatečný účinek. Alergenová imunoterapie je sice dlouhodobá léčba, je rozvržená do tří až pěti let, přináší ale trvalé zlepšení stavu, které přetrvává i několik let po jejím ukončení.

Jedná se o medikamentózní léčbu ve formě injekcí. Ale i kapek pod jazyk nebo tablet, které vás nijak neomezují a můžete je užívat doma. Roztočová tableta se užívá denně pod jazyk a je vhodná i pro děti a dospívající od 12 let s alergickou rýmou vyvolanou roztoči.

Hlavní rozdíl mezi léčbou symptomů alergie a alergenovou imunoterapií je, že alergenová imunoterapie vytváří toleranci na alergen a léčí tak hlavní a původní příčinu nemoci, nikoli pouze její příznaky.

Při alergenové imunoterapii se do organismu dodává přesně ten alergen, na který je pacient alergický.

„Alergenová imunoterapie je specifický léčebný postup oboru alergologie a klinické imunologie. Doporučuje se především v případech alergií na pyly stromů, trav a plevele, roztoče a hmyz (včela a vosa),“ uvádí alergoložka MUDr. Iva Pončáková.

Ve zvláštních případech lze tuto léčbu použít i k léčbě alergie na zvířecí alergeny. Jejím hlavním přínosem kromě zmírnění či vymizení alergických obtíží je také skutečnost, že brání progresi onemocnění, vzniku astmatu a rozvoji dalších alergií na jiné alergeny.

„Představuje jedinou preventivní léčbu u těžkých celkových reakcí (anafylaxi) při alergii na hmyzí jed,“ dodává MUDr. Iva Pončáková. Konkrétní formu léčby byste měli zvolit na základě konzultace s lékařem.

rTiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci