Jak dětem vštípit správné návyky čištění zoubků

10.9.2018 00:00   |   Komerční články
Součástí každodenní přípravy dětí před odchodem do školy je i ústní hygiena. Připomínáme to proto, že podle Světové federace zubních lékařů trpí polovina světové populace (v Evropě dokonce až 80 procent) vážným onemocněním dásní, tzv. gingivitidou.

Oral

Zanedbaná a nesprávná péče o zoubky může vést v dospělosti k mnohem závažnějším zdravotním problémům, přičemž správné návyky čištění zubů jsou základní a nejjednodušší formou prevence.

Za správné návyky péče o chrup jsou zodpovědní především rodiče. Bohužel mnoho z nich začne v tomto směru přeceňovat roli školy ve chvíli, kdy ji děti začnou navštěvovat. Zde je důležité si uvědomit, že učitelé, na rozdíl od rodičů, nejsou schopni věnovat toliko pozornosti každému žáčkovi.

Zvláště pokud se problém týká tak důležitého a zároveň choulostivého tématu, kterým je ústní hygiena.

Rodiče potom stojí před zásadní otázkou. Jak udělat z čištění zoubků zábavu a radost? Máme pro vás několik osvědčených rad.

Společný rodinný rituál

Šesti a sedmileté děti mají ke svým rodičům silný emoční vztah. Stačí, když toto období využijeme pro společné čištění zubů. Můžeme si třeba koupit stejné kartáčky pro všechny členy rodiny.

Díky tomu bude mít dítě dojem, že – stejně jako začínající škola – společné čištění zubů s rodiči je pozvánkou do "světa dospělých". Na trhu najdeme velmi často kartáčky pro celou rodinu, mámu, tátu i děti všech věkových kategorií.

Ať dítě vybere svůj kartáček

Děti rády něco vlastní, a to zvláště tehdy, když jim rodiče koupí věc, kterou si mohou vybrat samy. Podobný pocit je doprovází i při nakupování. Nechejme proto děti, aby si vybraly svůj vlastní zubní kartáček.

Navíc na některých zubních kartáčcích pro děti jsou obrázky populárních pohádkových postav, takže se dítě bude těšit na čištění zoubků se svým oblíbeným hrdinou. A aby bylo skutečnou zábavou, mohou děti nalézt své oblíbené postavy na zubní pastách, které jsou navrženy speciálně pro ně.

Nezapomínejme však na to, že každá věková kategorie dětí by měla pro správnou péči o zdraví zoubků splňovat příslušné požadavky, a to včetně batolat.

Zubní lékaři doporučují především elektrické zubní kartáčky s kulatou hlavicí. Provádějí oscilační pulzující pohyby, které umožňují důkladné odstranění plaku a mají měkká vlákna, která jsou vhodná pro jemné dětské dásně i citlivé zoubky.

Navíc je jejich tvar přizpůsoben drobné ručce dítěte, což je mnohem pohodlnější než čistění pomocí ručního kartáčku.

Škola hrou

Ačkoli nejlepší prevence zdravých zoubků je pravidelné a řádné čištění, jsou nezbytné i pravidelné návštěvy zubního lékaře. Bohužel mnoho dětí si tento moment spojuje s ne příliš příjemnými pocity a není se čemu divit.

I dospělého zamrazí při pohledu na plejádu speciálních nástrojů v zubní ordinaci. Proto je důležité, aby návštěva zubního lékaře byla také spojena s něčím příjemným. Může to být společná návštěva kina nebo jiná forma zábavy.

Chvíle, které společně strávíme příjemným zážitkem jistě umírní potíže spojené s návštěvou dentisty a navíc budou mít i pozitivní vliv na vzájemný vztah s rodiči.

reTiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci