Pestrá strava bez zbytečné chemie

31.5.2018 00:00   |   Komerční články
Celostátní projekt Pestrá strava funguje úspěšně již 4. rokem. Doposud působil a soustředil se pouze na základní školy, v budoucnu se zaměří i na seniory.

ceft

Cílem projektu je doporučit a zařadit kvalitní potraviny a pokrmy bez zbytečné chemie do školních jídelen, kantýn a bufetů a pokusit se měnit stravovací návyky dětí. Projekt učí děti orientovat se v nabídce potravin a aktivně je zapojuje do procesu přípravy jídla.

Výsledkem je aktivita, která je baví a přináší konkrétní výsledky – dítěti jídlo chutná, svačiny jsou zahrnuty do nabídky jídelny nebo bufetu a dítě tuto informaci předává rodině (konkrétní recepty).

Nejčastější a nejžádanější aktivitou ve školách, kterou projekt Pestrá strava bez zbytečné chemie poskytuje, jsou Projektové dny – výroba svačin dle doporučených receptů.

Této aktivity již využilo 290 základních škol po celé republice. V každém kraji má totiž projekt Pestrá strava svého zástupce – výživovou poradkyni nebo nutričního terapeuta, který je se školami v daném regionu v kontaktu.

Tato aktivita se nyní zaměří i na domovy pro seniory, či zařízení, která poskytují sociální služby. K 31. 12. 2013 se na území České republiky nacházelo 3240 zařízení, která poskytují sociální služby.

Kapacita těchto zařízení byla celkem 81 183 míst. Tato zařízení jsou například Domovy pro seniory, domovy pro osoby se zdravotním postižením, domovy se zvláštním režimem apod.

Stravování seniorů je složité, protože senioři potřebují dostatek živin, jedí celkem málo a k tomu mají své zažité zvyky. Samozřejmě záleží na zdravotním stavu a životním stylu.

Správná strava je ale velmi důležitá, protože může nejen pomoci při různých nemocech, ale také prodloužit život. Naším projektem jim chceme ukázat i jiné formy jídel, než na kterou jsou senioři zvyklí a zdůraznit tak význam stravy pro jejich zdraví.

Také personálu v těchto zařízeních chceme ukázat jednoduché a chutné alternativy svačin, které mohou seniorům připravovat.

Stejně jako ve školách budeme s klienty nebo obyvateli těchto zařízení připravovat svačiny dle receptů, které budou dělat po skupinách. Senioři vyrobí vzorovou svačinu a jednohubky pro ostatní tak, aby ji mohli ochutnat.

Místo výtvarné složky, kdy s dětmi na tyto svačiny kreslíme obaly a reklamu, jsme zařadili pohybovou aktivitu. Pohybová aktivita je pro seniory je velmi důležitá. Cvičení má pozitivní vliv na duševní rovnováhu, posiluje svaly, zlepšuje koordinaci, rovnováhu a zvětšuje kapacitu plic a srdce.

Svalová síla se snižuje o 15% každých 10 let po 50 roce věku a o 30% každých 10 let po 70 roce věku. Zařadili jsme tedy do programu jednoduché posilovací cviky, které jsou velikým přínosem při zamezení úbytku svalových vláken.

Nezbytnou složkou, na kterou jsme se s pohybovou aktivitou seniorů zaměřili, je dech. Pokud člověk nemá dostatek aktivního pohybu, snižuje se svalová aktivita dechových svalů a tím i kapacita plic.

Pohybový program navrhla výživová poradkyně projektu Petra Školová, která má s výživou i pohybem seniorů velké zkušenosti.

První akce pro seniory jsme úspěšně realizovali v Domově pro seniory V podzámčí v Chlumci nad Cidlinou. Senioři byli nadšení tak, že pro ně po této akci zřídili v domově nový pravidelný kroužek vaření.

Generálním partnerem projektu je společnost MAKRO Cash & Carry ČR, dalšími partnery jsou Jaroměřická mlékárna a.s., Asociace školních jídelen ČR a nově J.K. FOOD s.r.o.

rTiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci