Jak ustát sezónu klíšťat

22.5.2018 00:00   |   Komerční články
Při tuhých mrazech v zimě jsme si mnuli ruce, že letos ubyde klíšťat. Naše radost byla předčasná, klíšťata opět zaútočila v plné síle. Skrývají se na loukách, v lesích, ale i v trávě na zahrádce nebo v městských parcích...

klíšťata

Pro následující období byl vyhlášen stav nejvyššího ohrožení, který na stupnici od 1 do 10 signalizuje právě varovná desítka. Vyjít ven, natož do přírody, bez repelentu, je prakticky nemyslitelné.

Důvodem obav nejsou klíšťata samotná, ale především lymeská boreilóza, kterou mohou přenášet a jíž se každoročně nakazí tisíce lidí včetně dětí. Toto onemocnění lze sice léčit pomocí antibiotik, ale jeho průběh může být velmi vážný a následky trvalé. Velké nebezpečí představuje především postižení nervového systému, kůže, kloubů a srdce.

Uvádí se, že pokud je onemocnění objeveno včas, až 70 procent nemocných se díky antibiotikům zcela zotaví. V některých případech je však situace složitější a nemoc může přejít do chronického stadia. Takto postižený člověk s projevy nemoci bojuje obvykle dlouhá léta, někdy i celý život.

Co dělat, když najdeme klíště?

  • Klíště opatrně vyjmeme, ideálně speciální pinzetou. Na přisáté klíště můžeme kápnout také 100% silici z máty peprnné nebo Tea tree. Klíšťata je nenávidí a mnohdy se sama pustí, bez nutnosti použít pinzetu.
  • Vyjmuté klíště zlikvidujeme (v případě obav pošleme na rozbor) a místo přisátí důkladně vydesinfikujeme jódovou tinkturou, Tea tree nebo levandulovým éterickým olejem.
  • Místo kontrolujeme – zda nečervená, nenatéká, neobjevuje se kolem něho začervenání s bílým okrajem atd. Sledujeme také svůj zdravotní stav: míru únavy a vyčerpání, projevy podobné chřipce, zvýšenou roztržitost. Při jakémkoliv podezření ihned zamíříme k lékaři!

Do boje přirozenou cestou!

Řízená a kontrolovaná detoxikace Joalis se osvědčila nejen v případě chronických stadií boreliozy, ale také jako prevence. Dokáže totiž stimulovat obranyschopnost organismu, který při případném ataku borrelií dokáže bleskově zareagovat (důležité jsou zejména přípravky k detoxikaci mateřských orgánů: VelienDren, LiverDren, RespiDren, UrinoDren, CorDren, dále Cortex, Hypotal, Carnium, o dalších přípravcích vhodných při borelióze se dočtete v bulletinu Joalis info 3/2017).

Užitečné tipy na cesty:

  • Namíchejte si vlastní a čistě přírodní repelent! Půl kila pokrájených zelených slupek z vlašských ořechů (nebo zelených šištiček z túje) svařte v cca 1 litru vody. Nechte vychladnout a poté rozlijte do lahviček s obyčejnou Alpou (3 díly extraktu + 1 díl Alpy). Nanášejte na kůži, obranný efekt vydrží až 5 hodin. Klidně přidejte i pár kapek Tea tree olejíčku nebo levandulového esenciálního oleje.
  • Kamkoli půjdete, přibalte s sebou preparát Joalis Spirobor, který stimuluje obranyschopnost organismu. Pokud jste našli přisáté klíště, používejte kapky alespoň následujících 10 dnů.

r


LÁZNĚ MŠENÉ ZVOU
DO DĚTSKÉHO POKOJÍČKU

Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci