Na nic nečekejte. Nejlépe se odstraňují čerstvé jizvy

2.2.2018 00:00   |   Komerční články
Téměř každý z nás na sobě má nějakou jizvu, poranění, které vzniká při zásahu do škáry a hlubších vrstev kůže.  Některé jizvy nevadí, protože vybledly a už je téměř nevnímáme.

laser

Trápení přináší hlavně výrazné jizvy po úrazech, operacích, popáleních či třeba po akné a neštovicích, které zvlášť na obličeji a v ženských dekoltech působí značné trauma. Jak se jizev zbavit?

Poraďte se s odborníkem

Jizva je často nepěknou vzpomínkou na úraz nebo nehodu. Každý lékař se v rámci první pomoci snaží ošetřit poranění při úrazu co nejlépe, ale vzniku jizev často zabránit nemůže.

Důkladnou péči však můžete dokázat zázraky, proto se o poraněnou tkáň pečlivě starejte od samého začátku. Nevystavujte ji slunečnímu záření ani extrémním teplotám a důkladně jizvu promazávejte.

Dbejte na to, abyste se na stejném místě znovu neporanili a nenoste příliš těsné šaty, které by se o jizvu mohly třít. Neváhejte se poradit s odborníkem, nejlépe se totiž odstraňují jizvy čerstvé, staré méně než jeden rok.

Riziková oblast

Existují tři základní druhy jizev, vpadlé (atrofické) jizvy, vystouplé a hrbolaté (keloidní) jizvy a hypertrofické jizvy, které se nachází nad úrovní kůže.

Nejrizikovější oblast pro vznik nepěkných jizev je hrudník, hlavně oblast hrudní kosti. V těchto místech může i po chirurgickém odstranění několik milimetrů velkého znaménka, vzniknout i několikacentimetrová keloidní jizva.

V tomto případě je lepší nic nepodnikat, nebo zvolit metodu, kde je riziko vzniku jizvy minimální, například laser.

Je možné jizvu úplně odstranit?

Jizva je méněcenná tkáň a nikdo neumí donutit kůži, aby se v místě jizvy plnohodnotně zregenerovala. V nejlepším případě je jizevnatá tkáň velmi nenápadná, v rovině s okolím, bývá světlejší a má lehce jinou strukturu.

Jizvu nikdo odstranit neumí, vždy je možná pouze její korekce, která jizvu dokáže zneviditelnit.

Způsob ošetření záleží na stáří a druhu jizvy, na lokalitě, mechanismu vzniku a fototypu pacienta. Ve většině případů se používají kombinace různých postupů.

Ovlivňování jizvy je nejlepší ve stadiu, kdy se tvoří, tedy co nejdříve. K tomu lze využívat biostimulační laser, který má hojivé, protizánětlivé a anestetické účinky.

Ke korekci již vzniklých keloidních jizev jsou používány invazivní lasery (cévní a odpařovací) v následné kombinaci s biostimulačními lasery, tlakovými masážemi, aplikací speciálních gelových náplastí, popř. injekční aplikace kortikoidů.

Okamžité řešení - největší naději na úspěch

Velkým problémem jsou jizvy atrofické, které jsou pod úrovní kůže. Do nich lze teoreticky napíchat kyselinu hyaluronovou, ale efekt není trvalý.

Pokud se jedná o vpadlé jizvy po akné, lze ke korekci použít odpařovací laser. Při akné je však vždy lepší a efektivnější ošetřovat jizvy již v průběhu aktivních projevů.

S každou novou jizvou proto raději ihned navštivte odborníka, který vám s odstraněním poradí. Pracovat je sice možné i se starými jizvami, ale vždy se jedná o delší a složitější proces. Čím dříve proti jizvě začnete bojovat, tím větší máte šanci proměnit ji v neviditelnou.

reTiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci