Jak se starat o stříbro, abychom se z jeho krásy dlouho těšili

22.11.2017 00:30   |   Tiskové zprávy
Zlaté či platinové šperky bývají drahé, levná bižuterie je často zdraví nebezpečná. Ovšem stříbro – to je cenově dostupné téměř pro každého.

moshna

Je elegantní, nadčasové a nepodléhá módním výstřelkům. Může nás provázet do školy, do zaměstnání, do společnosti, stejně tak na rodinné oslavy, za zábavou i sportem. Se stříbrným šperkem to nikdy nepřeženete. Víte proč? Je stylové, nevtíravé a vhodně doplní každý outfit.

V tuzemsku je dost tradičních českých značek a výrobců, u nichž se nemusíte bát o kvalitu a pravost ryzích kovů. Ovšem zbystřete, pokud nakupujete na neznámém zahraničním webu či v náhodně navštívených zemích a hlavně v sezónních rekreačních a přímořských rezortech.

Puncovní odpovědnost místních řemeslníků je na různých kontinentech a v různých zemích diskutabilní. Nejednou se stalo, že zlatý prstýnek dovezený z Balkánu či z Orientu měl ke drahému kovu dost daleko.

Ještě horší je to s bižuterií, ať už koupenou u nás v neznačkových obchodech či na eshopech. Česká inspekce životního prostředí zjistila, že každý šestý bižuterní výrobek představuje zdravotní riziko. U nestandardní bižuterie se z těžkých kovů v nadlimitní míře objevují nejčastěji nikl, olovo a kadmium.

Důvěřuj, ale prověřuj

Ideální je mít svého výrobce šperků  v regionu, tzv. „za humny“. Abyste si mohli ověřit jeho výrobní historii, ohlasy a reference ostatních, jeho výrobní standardy, ocenění či kritiky. Abyste si třeba mohli u takového výrobce sami ověřit jeho služby.

Renomovaní šperkaři dokážou nabídnout svým zákazníkům různé výhody, značky a záruky kvality, speciální servis. Nabízejí konkrétní kontakty na sebe - na svoji dílnu či fabriku, a to na obalech a kazetách výrobků, u prodejců i na sociálních sítích. Neschovávají se za značkou EU či PRC.

Budete překvapeni, že i čeští šperkaři nabízejí zcela neotřelý design a kvalitu. Ohromí  vás hrou barevných krystalů a kabošonů, jemným filigránským zpracováním, florálními a exotickými motivy, symbolikou, lehkostí a nadčasovostí.

Jak se o stříbro starat?

Šperky ze stříbra jsou obecně křehké a měkké, takže jsou velmi choulostivé na jakékoliv mechanické poškození. „Uchovávejte je vždy odděleně od jiných ozdob,“ radí Michal Kotyza ze společnosti Moshna.

Stříbro je náchylné k černání povrchu, což je vyvolané oxidací na vzduchu či příliš kyselým PH faktorem naší pokožky a vylučovaného potu. Čistěte je pomocí speciálních roztoků, hadříků či vat na čištění stříbra.

Lidové rady sice mohou fungovat, ale v některých případech mohou šperk i poškodit. Většina chemikálií je pro stříbro agresivní, proto je třeba se vyhnout dlouhodobému kontaktu s chemickými čisticími prostředky.

Škodlivé mohou být i kosmetické přípravky, jako jsou krémy, parfémy, tělová mléka, odlakovače, odličovací přípravky, make-up či laky na vlasy.

Chlór a minerály škodí

„My, šperkaři, doporučujeme nasazovat klenoty vždy až po dokončení líčení. Špatný vliv má na stříbro i chlór, do bazénu je proto lepší chodit bez ozdob. Šperkům mohou uškodit i minerální prameny. Naše stříbrné šperky jsou kvalitní, navíc antibakteriální a alergicky neutrální, ovšem je třeba o ně náležitě pečovat, aby vám vydržely celý život.“ uzavírá M. Kotyza.

Současným trendem je rhodiování stříbrných šperků. Je to nová antioxidační povrchová úprava, která přináší vylepšení vlastností a zvýšení odolnosti šperků. Stříbro totiž po čase na vzduchu oxiduje, následkem toho potom černá, ztrácí svůj lesk a snižuje se jeho odolnost a kvalita.

Díky technologii rhodiování, která je dražší než zlacení (rhodium je totiž jedním z nejdražších kovů), jsou šperky mnohem odolnější, mají vyšší lesk, nečernají ani nežloutnou.

r
Foto moshna.cz Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci